dfgdfg  Zpět na seznam

OS-Planes.info - Fotky z výletů

19.7.2007 - Düsseldorf-Mnichov-Lipsko + 20.7. Karlovy Vary

    

    Výročí letiště v Lipsku a s ním související letenková akce společnosti TUIfly (jednosměrné letenky za 8 EUR včetně poplatků!) mne s Jirkou N. (lkkv.info) přiměly k uspořádání leteckého výletu po Německu.

    Původně jsme zakoupili letenky u TUIfly na trasy Lipsko (LEJ) - Düsseldorf (DUS) a Mnichov (MUC) - LEJ. Spojku mezi DUS a MUC zařídil Fokker 100 společnosti Air Berlin (stroj i společnost byly pro nás premiérou). Komplikace ovšem nastala po zrušení ranního letu TUIfly z LEJ do DUS - byl nám sice nabídnut náhradní let, ovšem až na večer, což jsme samozřejmě odmítli. Nakonec jsme pro přesun z letiště v Lipsku, kde jsme ponechali auto, na Düsseldorf-Flughafen zvolili vlak IC německých drah (s přestupem na Regional Express v Dortmundu), a mohli jsme si tak prohlédnout celé Německo i zblízka.

    Z nádraží na letišti DUS odjíždí ve velmi krátkých intervalech na terminál SkyTrain - visutý vláček, ze kterého je docela obstojný výhled i na plochu s postávajícími letadly. Krátký čas mezi příjezdem vlaku a odletem Fokkeru do Mnichova nám už nedovolil navštívit vyhlídkovou terasu, a tak jsme se nechali rovnou bezpečnostně prohlédnout a nachystat na boarding. Ten probíhal známým způsobem "by bus", takže jsme zažili i vyhlídkovou jízdu po ploše a mohli si naše letadlo vyfotit i zblízka (včetně kapitána čtoucího bulvární tisk). 

    Naším letadlem byl tedy Fokker 100 s registrací D-AGPL, který ještě vloni nosil zelené zbarvení společnosti dba (a bylo to na některých místech i vidět pod odloupnutým lakem). Letadlo bylo zaplněno do posledního místa. Odlety z DUS probíhaly ten den z dráhy 05R, a po startu jsme docela rychle nastoupali letovou hladinu. Co mne na Fokkeru velmi překvapilo byla relativně malá hlučnost, ačkoliv jsem seděl přímo vedle motoru. Velmi příjemné letušky během letu zdarma rozdávaly chipsy nebo popcorn a nealkoholické nápoje. Let trvající cca 55 minut tak uběhl velmi příjemně.

 

 

 

  

      

    V Mnichově jsme přistáli na dráhu 26R a krátce poté jsme se již vydali na známý vyhlídkový kopec v návštěvnickém parku. Kromě běžných menších letadel jsme během oné hodiny a půl, které jsme na kopci strávili, mohli shlédnout i větší kousky jako A330 LTU v novém zbarvení, nákladní A300 FedEx, či dva A340-600 - Lufthansa a Thai Airways. Terminál T1, který se nachází na západní straně letiště, a tedy blíže vyhlídkovému kopci, slouží především společnostem, které nejsou aliančně svázány s Lufthansou, nicméně právě Lufthansa používá plochu u tohoto terminálu jako jakési odkladiště (v době našeho odchodu zde byly odloženy dva A340-600).

    Ke druhému (a poslednímu) letu toho dne nám byl přistaven Boeing 737-300 D-AGEJ TUIfly ve žlutém zbarvení. Na interiéru letadla bylo poznat, že se jedná o velmi-nízkonákladovou společnost, čemuž odpovídaly i služby na palubě - vše zpoplatněno a i personál nevypadal právě přívětivě. Přelet do Lipska však byl docela krátký - po startu z dráhy 26R a cca 40 minutách letu jsme se již nacházeli na finále (bohužel neidentifikované) dráhy Lipského letiště.

 

 

 

  

  

 

    V Lipsku nás po přistání na poněkud nepřehledném letišti a vyfocení jednoho amerického letadla čekala už pouze veselá příhoda se zaseknutým parkovacím automatem (vyřešená slevou 1 EUR z celkových 7,50) a cesta do Karlových Varů.

 

 

    Celý výlet byl bohužel zkomplikován oním zrušením ranního letu TUIfly - bylo to letos již podruhé, co se mi něco podobného stalo (viz výlet do Curychu); ovšem jízda německým Intercity pro nás byla novou zkušeností a Fokker 100 Air Berlin vynahradil veškeré komplikace onoho dne. Co se týká leteckých společností, potvrdil se předpoklad vysoké kvality u Air Berlin a naopak doslovný "low-cost" charakter u TUIfly (ale neberte to za 8 EUR, že). V listopadu mne čeká výlet s další německou společností - Germanwings - a budu tedy mít s čím porovnávat.

 

Jirkova reportáž z výletu je zde: http://www.lkkv.info/DUSaMUC07.htm

 

 

    Následující den jsem měl možnost navštívit Karlovarské letiště v době otočky Boeingu 737-800 společnosti Travel Service OK-TVD v barvách Letiště Praha. Fotografie jsou pořízeny z Vítkovy hory. Na letišti jsem pak vyfotil ještě soukromý Beech 58P s označením "Walachia Air Force" OK-PHR před jeho odletem do Kunovic.