dfgdfg  Zpět na seznam

OS-Planes.info - Fotky z výletů

8.3.2008 Amsterdam

   

    Můj už třetí výlet do Amsterdamu (opět se SkyEurope) byl tentokrát poznamenán uzavřením oblíbeného spotterského místa u dráhy 06/24 Kaagbaan z důvodu rozšíření cargo stojánky Martinairu. Museli jsme tedy s Daliborem (www.lktb-photos.cz) vymyslet náhradní program. Rozhodli jsme se dopoledne věnovat prohlídce města a odpoledne návštěvě nového místa pro spottery u dráhy 18R/36L Polderbaan. Tak tedy od začátku...

 

    Na ranní let NE 2610 společnosti SkyEurope z Prahy do Amsterdamu byl přistaven Boeing 737-700 OM-NGN. Po odletu z Prahy většina letu probíhala na letové hladině 400, tedy přibližně 12 km nad zemí, rychlostí 780 km/h vůči zemskému povrchu. Pro přistání v Amsterdamu byla určena dráha 18C, na kterou jsme přistáli cca 15 minut před časem určeným letovým řádem. Už při příletu jsme zaznamenali silné pokrytí oblohy mraky, což bohužel byl stav, který trval po celý den.

    Krátkou chvíli jsme věnovali vyhlídkové terase na střeše terminálu a vydali se prozkoumat centrum Amsterdamu.

 

Vyhlídková terasa:    

 
 
Boeing 737-800   MD-11   MD-11    
Pegasus   KLM   KLM    
TC-AAE   PH-KCB   PH-KCG    

 

    Z letiště Schiphol jezdí na nádraží Amsterdam - Centraal Station vlaky v relativně krátkých intervalech, a za přijatelnou cenu 6,40 EUR za zpáteční jízdenku. V době naší návštěvy bylo okolí nádraží rozkopáno a velká část volného prostranství ohrazena z důvodu stavebních prací. Vydali jsme se tedy do ulic centra. Asi to není jenom můj pocit, ale snad na každém rohu se nacházel coffeeshop nebo sexshop :). Jinak mi přišlo centrum města docela nezajímavé, a nebýt kanálů, kterými je protkáno, nestálo by asi ani za návštěvu - toť můj názor. Po pouhých dvou hodinách jsme se tedy vydali zpět na letiště.

 

Amsterdam:

 
             
             
             

 

             
             
             

 

 
             
             
             

 

    No a z novým spotterským místem u Polderbaanu jsme to nakonec taky moc nevychytali... Autobus linky 300 nás za 4 EURa dovezl do vesnice Vijfhuisen, která je od Polderbaanu vzdálená asi 3 km, takže docela procházka. Spotterské místo leží na západní straně a je od dráhy odděleno pouze vodním příkopem a křovím. Podél celé dráhy je pak volně přístupná cyklostezka, takže jsme popošli ještě notný kus cesty dál k místu, kde se letadla při přistání dotknou dráhy. V hodně silném a studeném větru a v oblačném počasí se ale moc příjemně nefotilo, a přilétajících letadel (zvláště těch velkých) nebylo tolik, kolik by člověk od tohoto letiště očekával. S nostalgií jsem vzpomínal na parádní úlovky z Kaagbaanu, když jsem v dáli viděl jumba a MD11 odlétající právě z dráhy 24... Značně promrzlí jsme se pak po pár hodinách vydali na zastávku Oberbos, ze které jízdenka na Schiphol Plaza stála tentokrát 3,60 EUR. S mnoha nachozenými kilometry jsme pak vzali zavděk dobře vytopené budově terminálu a zahájili vyčkávání na odlet.

 

Polderbaan:

 
Airbus A300B4-203(F)   Fokker 100   DHC 8-400   Fokker 100
DHL   PGA   Flybe   KLM
OO-DLU   CS-TPB   G-JECY   PH-KLG

 

Boeing 777-200 Airbus 320 Airbus 319 Airbus 319
KLM Air France Swiss bmi
PH-BQA F-GFKI HB-IPU G-DBCI

 

Boeing 747-400   Boeing 737-800   Airbus 319   Boeing 737-300
KLM   Transavia   British Airways   KLM
PH-BFR   PH-HZF   G-EUPV   PH-BDP

 

Boeing 777-200   Boeing 747-400   Boaing 777-200   Airbus 320
Kenya Airways   KLM   KLM   Royal Jordanian
5Y-KYZ   PH-BFE   PH-BQB   F-OHGX

 

Boeing 767-300   Avro RJ85   Airbus 321   MD-81
Martinair   Lufthansa   Alitalia   SAS
PH-MCJ   D-AVRJ   I-BIXE   LN-RMO

 

   
Fokker 50   Fokker 100        
KLM   KLM        
PH-KXH   PH-OFG        

    Na večerní let NE 2615 se SkyEurope byl opět nasazen Boeing 737-700 OM-NGN, samozřejmě s vyměněnou posádkou. Odlet byl opět načas, z té nešťastné dráhy 24... Let na hladině 390 uběhl docela rychle, a znovu s předstihem jsme přistáli v Praze na dráhu 24.

    U letiště jsme se pak rozloučili s tím, že výlet to nebyl úplně podle našich představ a že bez Kaagbaanu už to prostě není ono. Pokud se vydáte do Amsterdamu kvůli letadlům, doporučuji kolem letiště se pohybovat pouze autem, vzdálenosti jsou docela velké, ale všechna místa jsou dobře dostupná. V konfiguraci 18R a 18C pro přistání jsou používány obě dráhy, a někdy je to docela loterie, kam bude které letadlo posláno, zvláště v silnější vlně příletů, nicméně 18R je zřejmě preferovaná z hlukových důvodů. V případě opačného větru se tyto dráhy používají pro odlet, samozřejmě ve směru 36L a 36C.