dfgdfg  Zpět na seznam

OS-Planes.info - Fotky z výletů

1.-3.5.2008 Madrid (přes Frankfurt)

 

    V květnu 2007 jsme narazili na neodolatelnou nabídku letu ve widebody letadle na evropské lince - Airbus 340-300 společnosti LAN Chile zalétává v rámci dálkového letu ze Santiago-Madrid i do Frankfurtu, čehož jsme s radostí využili a zakoupili zpáteční letenky Frankfurt-Madrid za přibližně 80 EUR na květen následujícího roku s ohledem na již plánované lety. Během roku přibývali další zájemci a nakonec se nás na tento výlet vydalo 12.

    30. dubna 2008 večer se nás většina sešla na autobusovém nádraží Florenc k odjezdu linky Student Agency do Amsterdamu, která zajíždí i na letiště ve Frankfurtu a nabízí vcelku příjemné ceny; jediná nevýhoda je osmihodinová jízda autobusem... Kdo by ovšem chtěl z Prahy do Frankfurtu letadlem, musí si připravit poněkud větší sumu peněz na let Lufthansy či ČSA (někteří ovšem využili blízkosti letiště v Drážďanech a do Frankfurtu se vypravili letadlem Lufthansy, která na vnitrostátních linkách létá podstatně levněji než od nás).

    Z autobusu jsme na letišti vystoupili kolem osmé ranní a do večerního odletu letadla do Madridu zbývala spousta času; naše skupina se rozdělila na menší jednotky, někteří se vydali do Frankfurtu, většina se ale věnovala spottingu na velmi rušném letišti. K mé radosti i k radosti ostatních bylo možno spatřit spoustu velkých letadel různých typů, v osobních i nákladních verzích, samozřejmě dominovala domácí Lufthansa. K pozorování letadel jsme stejně jako velká skupina místních spotterů zvolili vhodné místo na cyklostezce vedoucí kolem letiště, na které se dá rychlejší chůzí dojít přibližně za 20-30 minut od terminálu 2. Odpoledne jsme si pak sedli na terminálu 2 v restauraci s výhledem na plochu a zahájili vyčkávání na let LA 705. Setkali jsme se zde se zbytkem skupiny, která přiletěla z Drážďan a po přistání "našeho" letadla Airbus 340-300 společnosti LAN s registrací CC-CQA jsme se vydali na odbavení. Díky rezervaci míst při web check-inu jsme obsadili šest dvojic sedadel v zadní části letadla na levé straně u oken, tedy sedadla A a C.

    Z runwaye 18 Frankfurtského letiště jsme se odlepili v 19:47 a jak už to u tohoto typu bývá, velmi pozvolna stoupali do letové hladiny 370 směrem na Madrid. Hlášení kapitána Carlose del Campa příliš rozumět nešlo, ale naštěstí bylo toto letadlo vybaveno osobními obrazovkami v opěradlech sedadel a tak bylo možno sledovat trasu letadla na mapce - let byl veden města Karlsruhe, Lyon, Toulouse a Zaragoza až k Madridu. Po jednom vyčkávacím obrazci a jednom kratším orbitu, ve kterých letadlo zklesalo, jsme přistáli na dráze 33L letiště Barajas v 22:13 a zaparkovali u terminálu 4. Po přesunu vláčkem do hlavní budovy terminálu a vyzvednutí kufrů jsme se taxíkem přesunuli do hotelu Oasis Madrid Albufera a vysíleni po dlouhém cestování padli do postelí.

  

1.5.

       

 

 

 

 

 

 

 

 

    Pátek jsme zasvětili návštěvě města. Madrid je protkán relativně hustou sítí linek metra a není problém dostat se kamkoliv právě metrem. V krásném počasí, které panovalo, se ovšem vyplatilo chodit i po svých, a tak jsme kombinací chůze a hromadné dopravy navštívili centrum města s pěšími zónami a spoustou úzkých uliček s obchůdky a restauracemi, obešli jsme královský palác s přilehlou katedrálou, abychom prošli nádherně upravenou zahradu pod palácem. Dále jsme pokračovali ke staroegyptskému Debodovu chrámu, který byl ale právě uzavřen z důvodu čtyřhodinové polední přestávky. Kapesní průvodce nám sliboval výhled na město z věže vysílače, ke kterému jsme taky došli, nicméně věž nevypadala právě otevřeně a její vzhled také mnoho důvěry nevzbuzoval, takže jsme si nechali tuto atrakci raději ujít.

    Parky byly nakonec to zajímavější, co jsme v Madridu viděli, takže další cíl cesty byl nasnadě - Parque del Buen Retiro; stejný cíl měla ovšem zřejmě i půlka Madridu, takže v některých místech parku příliš k hnutí nebylo. Nejvíce lidí se soustředilo kolem umělého jezera, na kterém je možné se projet na vypůjčené loďce, případně se nechat svézt na větší lodi poháněné solárními články. Po návštěvě rozsáhlého parku jsme jen přikoupili potraviny a vydali se zpět do hotelu v jedné z okrajových čtvrtí Madridu.

   

2.5.

   

 

 

 

   

 

    V sobotu již čas na návštěvu města nezbyl, proto jsme se z hotelu vydali rovnou na letiště, tentokrát už hotelovým autobusem. Nabízela se možnost spottingu na Barajas, nicméně jsme nechtěli riskovat, že kvůli přesunům na spotterská místa nestihneme náš let, a tak jsme zakotvili v kavárně na terminálu 2, ze které byl výhled na část plochy a letadla přistávající na dráhy 33. Bohužel slunce bylo přímo proti nám, a tak jsou fotky pouze dokumentační.

    Let LA 704 společnosti LAN do Frankfurtu byl odbavován na terminálu 4, na který jsme se svezli autobusem zajišťujícím přepravu mezi terminály. Tento terminál je využíván především společností Iberia, odbavují se zde ale i lety dalších společností. Přes tmavá skla terminálu se nefotilo příliš dobře, nicméně několik fotografií přikládám.

    Tentokrát jsme byli registrací letadla trošku zklamáni, u CC-CQG totiž sedadla nejsou vybavena obrazovkami zábavního systému; což ale nakonec znamenalo více místa pro nohy, protože pod sedačkami nebyla umístěna žádná elektronika jako v případě letu do Madridu. Tentokrát jsme zvolili místa na pravé straně letadla, tedy sedadla J a L, která obsadila opět celá skupina.

    K odletu z Madridského letiště byla použita dráha 36R, ze které jsme vzlétli v 15:28 a opět v pomalém stoupání nabrali kurz na severovýchod. Trasu letu jsem bez mapky na obrazovce nesledoval a v hlášení kapitána Davida Phillipse se podobné informace taky nevyskytly. Podle fotek jsem poznal pozemní cíle až těsně před Švýcarskem, jehož severozápadní část jsme přelétli a přes Stuttgart pokračovali na sever k Frankfurtu. V sobotu foukal opačný vítr než ve čtvrtek při odletu, proto jsme před letištěm otočili na západ (naskytl se nám tak výhled na letiště) a po dvou pravých zatáčkách provedli přiblížení na dráhu 07R, na kterou jsme dosedli po dvou hodinách a dvaceti minutách letu.

     A protože do odjezdu autobusu Student Agency do Prahy zbývaly ještě tři hodiny, zkrátili jsme si čekání opět procházkou kolem letiště, během které se mi ještě několik letadel podařilo vyfotit.

 

3.5.

       

 

 

 

 

 

   

Reportáž Jirky N. z LKKV.info najdete zde: http://lkkv.info/MAD08.htm