dfgdfg  Zpět na seznam

OS-Planes.info - Fotky z výletů

24.-27.6.2010 Helsinki (via Berlin)

 

     Můj třetí letošní letecký výlet byl tentokráte ryze soukromého rázu. Při plánování návštěvy kamaráda v Helsinkách jsem narazil na cenovou akci společnosti Air Berlin, a okamžitě zakoupil zpáteční letenku z Berlína za 1500 Kč. Se společností Air Berlin jsem měl zatím jen jednu zkušenost - veskrze pozitivní - při letu z Düsseldorfu do Mnichova, takže jsem se o kvalitu služeb nebál.

 

24.6.

 

     Cestu do Berlína jsem si vyzkoušel dva týdny před tímto výletem, kdy jsem vyrazil na veletrh ILA na letišti Schönefeld. Let do Helsinek byl ovšem odbavován z letiště Tegel na severu města. Autobusem maďarské společnosti OrangeWays jsem dorazil na autobusové nádraží u veletržního areálu na západě Berlína v brzkých ranních hodinách. Přestože letadlo mělo plánovaný odlet v 14:55, vyrazil jsem na letiště ihned, abych se zbavil těžkého zavazadla. Protože je letiště Tegel domovské letiště společnosti Air Berlin, je možné se na lety odbavit mnohem dříve než jsou obvyklé dvě hodiny před letem, a tedy jsem zavazadlo odevzdal na přepážce drop-off, a vydal se ještě na krátkou projížďku po Berlíně.

     Hlavním cílem bylo ovšem fotografování z vyhlídkové terasy na letišti Tegel. Terasa je otevřena v letním období od 8:00 ráno, vstupné je 2 EUR a před vstupem na terasu je nutné projít bezpečnostní prohlídkou. Vedle terasy na letišti Schiphol v Amsterdamu nabízí i tato terasa nepřekonatelný kontakt s provozem na ploše. Jako vyhlídka je zde využita celá střecha šestiúhelníkového terminálu A; výhled je z ní na všechny stojánky kolem terminálu, a zároveň na provoz na obou drahách a pojezdové dráze rovnoběžné s rwy. Největší část provozu tvoří letadla společnosti Air Berlin, výběr dalšího provozu můžete vidět na následujících fotografiích.

 

             
             
             

 

             
             
             

 

             
             
             

 

             
             
             

 

   
             
             
             

 

     Na vyhlídkové terase bylo už po poledni kvůli horku k nevydržení, a tak když jsem se nedočkal příletu A310 Mongolských aerolinií (později jsem zjistil, že byl opožděn o 12 hodin), jsem se vydal na terminál C k odletu mého letadla na letu AB 8308 - byl jím Boeing 737-700 registrace D-ABAB (k mému zklamání bez wingletů); letdlo bylo přistaveno přímo u terminálu, takže od brány jsme k němu došli pěšky. V letadle jsem si již při online odbavení vybral sedadlo 20A, a rozhodně jsem neprohloupil - výhled byl obstojný, a místa pro nohy také dostatek.

     Ačkoliv celý den byly v provozu dráhy ve směru 26, chvíli před mým odletem se vítr otočil a my pojížděli ke vzletu z dráhy 08R. Od té jsme se odlepili v 15:04 a zamířili severovýchodním směrem. Let byl relativně klidný, za hezkého počasí. Air Berlin na evropskch letech nabízí zdarma šunkový nebo sýrový sendvič s nealkoholickým nápojem, čehož jsem samozřejmě využil; k zakoupení byla i některá teplá jídla.

    V letové hladině 390 jsme přelétali pobřeží Polska, Lotyšska a Estonska, nad Tallinnem jsme pak zamířili přímo na sever k Helsinkám, které jsme oblétli od východu a v 17:39 místního času (CET+1:00) ) přistáli na dráhu 22L.

    Z letiště se dá do centra Helsinek dostat autobusem č. 615 přímo od terminálu , čehož jsem samozřejmě také využil. Po ubytování u kamaráda jsme ještě stihli krátkou poznávací procházku po městě (včetně místních pivnic). Světla bylo dost i pozdě večer, slunce zapadalo dlouho po desáté hodině.

 

             
             
             

 

             
             
             

25.6.

    Pátek jsme naplánovali jako poznávací den v Helsinkách. Počasí nám dle očekávání úplně nepřálo, ale i přesto jsme navštívili ostrovní pevnost Suomenlinna a další části samotného města - dostali jsme se tak např. do přístavní části, ke Skalnímu kostelu, k olympijskému stadionu či k památníku skladatele Sibelia. Večer jsme původně chtěli navštívit oslavy Slunovratu v místním skanzenu, nicméně déšť a vysoké vstupné nás od tohoto úmyslu odradily.

             
             
             

 

             
             
             

 

   
             
             
             

26.6.

     Sobota patřila výletu do finského vnitrozemí. V plánu byla návštěva  hradu a dělostřeleckého muzea ve městě Hämeenlinna, a tankové muzeum poblíž. Kvůli svátku se nakonec podařilo dostat pouze do tankového muzea, ale i tak byla krátká procházka v krásném okolí hradu příjemná.

             
             
             

 

 
             
             
             

   

     Poslední sobotní zastávkou byl národní park Liesjärvi. Jeho hlavní devizou jsou původní lesní porosty a jezera s vodou tmavou od rašelinového podloží. Abych se přiznal, nejvíce mi procházka zde připomněla Rejvíz v Jeseníkách.

     Na závěr této části přikládám fotografii ilustrující světlo a oblohu kolem půlnoci místního času... V době slunovratu zde tma v noci není.    

 

             
             
             

 

   
             
             
             

27.6.

     Jako pravověrný letecký nadšenec jsem v den odletu nemohl nenavštívit letecké muzeum na letišti Vantaa. Ve dvou velkých halách, a v několika exemplářích i mimo budovy, je průřez historií finského letectví. Největší lahůdkou pro mne byl přístupný interiér letounu Convair Metropolitan, který byl ve finských službách od 50. do 80. let minulého století.

             
             
             

 

             
             
             

 

     
             
             
             

     Protože mi do odletu do Berlína zbýval nějaký čas, rozhodl jsem se jej využít k nejoblíbenější činnosti - spottingu. Kolem jižní části letiště se stojánkami pro business a nákladní letadla, přes les a závorou uzavřenou oplocenou oblast (závoru osobně nepovažuji za překážku pro pěší, ale pro auta) jsem se dostal až k dráze 22L, která ten den byla používána pro přistání. Během asi hodinky a půl jsem shlédl průřez flotilou místních leteckých dopravců (včetně dálkových letadel), a několik zajímavých strojů cizích dopravců. Protože mi cesta zpět na terminál měla zabrat opět přes hodinu, po shlédnuté těch nejzajímavějších kousků jsem skvělé spotterské místo opustil. Na terminálu jsem si vyzvedl z úschovny zavazadlo a vydal se odbavit na let AB 8309. Po odbavení jsem se ihned nechal bezpečnostně prohlédnout a zahájil vyčkávání na odlet, které jsem si vyplnil pozorováním provozu.

             
             
             

 

             
             
             

 

             
             
             

 

             
             
             

 

     
             
             
             

     Na zpáteční let byl k bráně 28 přistaven kapacitně větší Boeing 737-800 registrace D-ABBK, tentokrát byl zaplněn jen z asi dvou třetin - mě osobně to vyhovovalo, měl jsem pro sebe celé trojsedadlo v sedmé řadě vlevo. V 19:20 jsme zahájili pojíždění k vzdálenější dráze 22R, ze které jsme vzlétli v 19:25. Let byl veden opět nad mořem, což mi skýtalo výhled na celé jihovýchodní pobřeží Baltského moře. Berlín jsme oblétli ze severu, a po hodině a 33 minutách letu jsme přistáli na dráze 08L letiště Tegel. Po přistání jsme zajížděli tentokrát k terminálu A a vystupovali přes rukáv. Po odebrání zavazadla z pásu jsem zamířil na autobus MHD, jedoucí do centra, kde jsem se občerstvil a metrem odjel vyčkávat na bus Orangeways směr Praha na autobusové nádraží ZOB Am Funkturm u veletržního areálu na západě města.