dfgdfg Zpět na seznam

OS-Planes.info - Fotky z výletů

22.10.-3.11.2023 Malta


Druhý letecký výlet roku 2023 byl pracovní, i když co se týká destinace, lze považovat i za trošku dovolenkový. Jazykový kurz mě tentokrát zavál na Maltu, kterou jsem chtěl už dlouho navštívit. U nás byl sice již sychravý podzim, ale teploty na Maltě slibovaly letní pobyt. Malta není úplně typická dovolenková destinace, ale v kombinaci s jazykovým kurzem nabízí spoustu možností. Architektura na Maltě je kombinací historických budov a nově budovaných, křiklavé barvy zde nenajdete, vše je v odstínech bílé až béžové. Typické jsou také úzké ulice a chodníky a velmi silná doprava prakticky po celém ostrově. Severovýchdní část ostrova Malta vypadá v podstatě jako jedno město, dále na západ a hlavně na ostrově Gozo je už osídlení řidší.

  

22.10.

Pro odlet na Maltu jsem využil letiště ve Vídni, nabízelo totiž lety v přijatelných časech. Ráno před odletem jsem stihl ještě pár fotek z oken terminálu.
Poprvé jsem použil leteckou společnost Air Malta, i když zřejmě také naposledy, protože v roce 2024 má společnost zaniknout a být nahrazena novou. Let KM515 z Vídně obsluhoval Airbus 320 reg. 9H-NEB, let na Maltu trval přesně 1 hodinu a 53 minut.
Po příletu a krátké aklimatizaci jsem se vydal ještě do hlavního města Valletty pro pár nočních fotek. 

 

             
             
             

 

         Vídeň    Malta
             
             

 

 Malta        
   
             
             

 
 
           
             
             

 

 

23.10.  

Nejen prací živ je člověk, a po dni ve škole jsem vyzkoušel i vodu v moři. Měla příjemných 25 °C a koupat se v ní dalo ještě i v listopadu. Spinola Bay    Exiles Beach, Sliema        
             
             

 


24.10. 

Večer jsem stihl navštívit pevnost Mdina, což bylo původní hlavní město Malty.


             
             
             

 


25.10. 

Další návštěva hlavního města Valleta, tentokrát za denního světla. Valletta nabízí historické budovy, ale také přístav pro výletní lodě, jak je vidno z posledního obrázku.


             
             
             

 


26.10. 

Ranní rozcvička před vyučováním, kdy byly ještě přijatelné teploty. Přes den teploty dosahovaly k 30 °C. St. George's Bay    Typický obraz měst na Maltě        
             
             

 

27.10. 

Krátký výlet do rotundy ve městě Mosta.             
             
             

 

28.10. 

Nejdelší výlet jsem si naplánovat na víkend. V sobotu jsem se vydal na ostrov Gozo, což je druhý největší Maltský ostrov. Trajekt spojující oba ostrovy má sice jízdní řád, ale pluje v podstatě podle poptávky jako kyvadlová doprava. Ostrov Gozo je více zemědělský a méně zalidněný než samotá Malta a nabízí divoké pobřeží v kombinaci s obydlenými kouty. Z přístavu Mgarr jsem se vydal pěší túrou po jižním pobřeží, cílem bylo hlavní město ostrova Victoria a její pevnost.

Po návratu z ostrova Gozo jsem stihl navštívit ještě National Aquarium v St. Paul's Bay a večer i částečné zatmění Měsíce.

             
             
             

 

             
             
             

 

             
             
             

 

             
             
             

              
             
             

  


29.10. Neděle byla věnována spottingu na letiště Malta - Luqa. Na fotkách je v podstatě typický průřez provozem, dominují společnosti Air Malta a Ryanair ve všech podobách. Největší stroj, který zde pravidelně přistává, je Boeing 777-300 Emirates, který přilétá denně z Kypru, kam také poté odlétá. Občas se vyskytují cargo B747 a letadla mířící do servisu Lufthansa Technik, ale na ty jsem bohužel štěstí neměl.

Po spottingu jsem stihl navštívit ještě pláž v Birzebbuga a večer opět pár fotek ve Vallettě. 

             
             
             

 

             
             
             

 

             
             
             

 

             
             
             

 

             
             
             

 

             
             
             

 

             
             
             

 

             
             
             

 

             
             
             

 

             
             
             

 

3.11.  

Odlet do Vídně zajišťovala společnost Lauda, což je dceřinná společnost Ryanairu. Let FR1589 byl obsluhován Airbusem A320 9H-LMT, který z rwy 31 na Maltě odstartoval s téměř dvouhodinovým zpožděním v 20:39 a ve Vídni přistál v 22:23 na dráze 29. Pak už mě čekal jen přesun do hotelu u hlavního nádraží a ráno cesta vlakem domů.