dfgdfg  Zpět na seznam

OS-Planes.info - Fotky z výletů

17.10.2006 Bratislava-London/Stansted-Brno

   

      Asi poslední letošní letecký výlet byl naplánován po trase Bratislava - Londýn/Stansted - Brno, hlavně proto, že jsme konečně chtěli použít brněnské letiště i jako cestující.

    Se dvěma kolegy jsem se tedy vydal nočním vlakem do Bratislavy, odkud jsme se společností Sky Europe měli přelétnout do Anglie. K naší nemalé radosti nás nečekal na této trase běžný Boeing 737-500, ale B737-300 s maďarskou registrací HA-LKS. Interiér letadla byl celkem hezký, místa na nohy taky dost, ale něco tvrdého v opěradle mě poněkud tlačilo do zad (sedadlo 8A). Startovali jsme ještě za tmy (z dráhy 04), a tak jsme mohli pozorovat východ slunce za letu, tedy aspoň jako odraz na motoru.

    Na letišti Stansted nás vítalo celkem příjemné počasí. Horší už to bohužel bylo s absencí míst pro pozorování a fotografování letadel; místo, na které jsme původně chtěli jít, bylo pěšky nedosažitelné, a navíc nás od takových úmyslů odradila policejní hlídka.

Na chvíli jsme tedy zakotvili vedle odletové haly, odkud byl výhled na pár letadel mezi nástupními prsty, ale letadla byla už docela daleko. Po běžné bezpečnostní prohlídce, po které následovala ještě bezpečnostní prohlídka bot, jsme se vydali k odletové bráně. Odtud bylo možné fotit letadla na pojížděčkách mezi nástupními prsty a letadla stojící přímo u nástupních bran, především letadla Ryanairu. 

    Nám bylo přistaveno letadlo EI-CSJ, Boeing 737-800 společnosti Ryanair; bohužel nemělo ani žádný hezký nápis nebo zbarvení, ani winglety. Protože jsme byli odbaveni on-line den předem, nastupovali jsme do letadla mezi prvními. Na sedadlech nebylo zas tak málo místa, jak jsme čekali. Bohužel číslo sedadla si nepamatuju, u Ryanairu nejsou místa na palubních vstupenkách vyznačeny, člověk si vybere až v letadle (případně vezme za vděk sedadlem, které na něj zbude). Po přeletu kanálu La Manche jsme vylétli z mraků a viditelnost byla téměř neomezená; takové počasí vydrželo až po Brno. První město, které jsem poznal, byla Praha, poté jsme sledovali trasu dálnice D1, která byla z letadla také dobře vidět. Od Prahy jsme už pomalu klesali a mířili na přiblížení dráhy 10 brněnského letiště. Na dráhu jsme dosedli s náskokem oproti letovému řádu, s letadlem jsme přirolovali k novému terminálu a postavili vedle letadla společnosti Karthago Airlines. Na ploše jsme udělali poslední fotky a zamířili na pasovou kontrolu.

    Na závěr můžu říct, že letiště Stansted je naprosto nevhodné pro spottery, zvláště ty nevybavené autem. Jediné místo, ze kterého je možné dobře pozorovat a fotit přistávající letadla je v ose dráhy 23; není to daleko, ale bohužel pěšky tam dojít nelze.

 

východ slunce východ slunce východ slunce Boeing 737-300
Sky Europe
HA-LKS

 

Airbus 319 Boeing 737-300 Boeing 737-300 Boeing 757-200
Germanwings Sky Europe Norwegian Air Shuttle EOS
D-AILN HA-LKS LN-KKI N926JS

 

Boeing 737-800 Boeing 737-800 Boeing 737-700 valná hromada
Ryanair Ryanair Air Berlin
EI-DAO EI-DCT D-ABBS

 

Boeing 737-700 Boeing 767-200 Boeing 737-800 Boeing 737-800
Air Berlin MAXJet Ryanair Ryanair
D-ABAB N260MY EI-CST EI-DAN

 

Boeing 737-800 bezpečnostní instrukce Boeing 737 Praha
Ryanair Ryanair Turkish Airlines
EI-CSJ ?

 

Velká Bíteš Masarykův okruh Brno Brno

 

stín EI-CSJ Boeing 737-300 Boeing 737-800 nový terminál
Karthago Airlines Ryanair
TS-IEC EI-CSJ

 

Boeing 737-800
Ryanair
EI-CSJ